V dňoch 7. – 10. 4. 2025 v Holandsku, v meste Noordwijk, v European Space Research and Technology Centre (ESTEC) prebiehal ESA Power Workshop. 290 registrovaných účastníkov počas 3 dní diskutovalo o aktuálnych problémoch akumulácie energie, napájania a napájacích systémov, solárnych generátoroch.
Európska vesmírna agentúra (ESA) je európskou bránou do vesmíru. Jej poslaním je formovať rozvoj európskych vesmírnych kapacít a zabezpečiť, aby investície do vesmíru naďalej prinášali výhody občanom Európy a sveta. ESA je medzinárodná organizácia s 23 členskými štátmi, medzi ktorými je aj Slovensko. Vďaka koordinácii finančných a intelektuálnych zdrojov svojich členov môže realizovať programy a činnosti, ktoré ďaleko presahujú rámec jednotlivých európskych krajín. Cieľom programov ESA je zistiť viac o Zemi, jej bezprostrednom vesmírnom okolí, našej slnečnej sústave a vesmíre, ako aj vyvíjať satelitné technológie a služby a podporovať európsky priemysel.
Foto: P. Hockicko
Utorok 8. 4. v rámci ESA Power Workshopu bol venovaný spôsobom akumulácie energie a jadrovej energii – od prežitia lunárnej noci až po udržanie dlhodobých misií v hlbokom vesmíre. Napájanie budúceho výskumu vesmíru si vyžaduje špičkové energetické riešenia. Odborníci diskutovali o novej generácii technológií lítium-iónových batérií, palivových článkov a jadrovej energii, ktorá umožní posunutie misií ďalej ako kedykoľvek predtým.
Streda 9. 4. bola venovaná riadeniu napájania a napájacím systémom – zariadenia WBG (SiC a GaN) preberajú kontrolu nad výkonovou elektronikou a vo vesmíre to nie je inak. Slovensko zastupoval prof. M. Frivaldský, PhD., dekan FEIT, ktorý v daný deň vystúpil s príspevkom: Power systems and voltage regulators: Research of advances of supercaps for power supply units. V priebehu vystúpenia boli prezentované výsledky medzinárodného ESA projektu, ktoré vznikli v spolupráci s FEIT UNIZA a firmami Thales Alenia Space a SPINEA, s. r. o.
Hlavným cieľom projektu bola identifikácia vplyvu napájacieho systému využívajúceho technológiu superkondenzátorov s aplikačným využitím v oblasti motorizácie robotického ramena. Táto misia je dôležitým krokom z pohľadu skúmania výhod a nevýhod pri navrhovaní pokročilého elektronického systému pre obojsmerný tok energie v rámci motorizácie robotického ramena. Výsledkom projektu je funkčný laboratórny prototyp napájacieho systému v súčinnosti s pracovnými profilmi motorizácie robotického ramena. Prostredníctvom tohto prototypu je možné verifikovať rôzne reálne prevádzkové stavy, a sledovať tak dopad vplyvu superkondenzátorov na napájaciu sieť systému.
Štvrtok 10. 4. boli diskutované solárne generátory – súčasný a budúci hlavný vývoj, produkty solárnych článkov a solárnych generátorov smerom ku konkurencieschopnej európskej technológii solárnej energie.
V budúcnosti FEIT aj naďalej plánuje spolupracovať s agentúrou ESA na spoločných projektoch, ktorých výsledkom by malo byť zvyšovanie stupňa pripravenosti technológie pre vesmírne využitie.