S radosťou oznamujeme významný úspech výskumného tímu INPHOCOM (Laboratórium integrovanej fotoniky a optických komunikácií) z Fakulty elektrotechniky a informačných technológií Žilinskej univerzity v Žiline (FEIT UNIZA), ktorého spoločná publikácia s partnermi z Kanady bola zaradená medzi 100 najčítanejších a najsťahovanejších vedeckých článkov roka 2024 v prestížnom časopise Nature Scientific Reports.
Zoznam TOP 100 vedeckých článkov: nature.com/collections/fbjaicfica
Medzinárodný tím výskumníkov, ktorého súčasťou sú aj kolegovia z National Research Council Canada a Carleton University v Ottawe, sa umiestnil na 18. mieste v rebríčku najčítanejších publikácií, čo predstavuje mimoriadne uznanie v globálnom vedeckom prostredí. Tento úspech podčiarkuje rastúci význam slovenskej výskumnej komunity v oblasti integrovanej fotoniky, metamateriálov a optických technológií novej generácie.
Inovácia v srdci optických technológií budúcnosti
Publikovaný článok sa zaoberá návrhom pokročilých metamateriálových mriežkových väzobných členov, ktoré umožňujú efektívne prepojenie medzi štandardnými optickými vláknami a fotonickými integrovanými obvodmi. Táto téma má kľúčový význam pre budúci vývoj kompaktných, rýchlych a energeticky efektívnych optických komunikačných systémov, ktoré nájdu uplatnenie v dátových centrách, kvantových technológiách či senzorike. Z technického hľadiska ide o multi-disciplinárnu prácu na rozhraní medzi nanooptikou, materiálovým inžinierstvom a fotonickým dizajnom, pričom návrhy sú optimalizované pre štandardné výrobné platformy a otvorené fotonické prototypovacie výrobné linky.
Slovensko-Kanadská vedecká synergia
Hlavným autorom publikácie je William Fraser, doktorand na Carleton University, ktorého výskum je spolusupervízovaný Dr. Danielom Benedikovičom z FEIT UNIZA. Dr. Benedikovič zároveň pôsobí ako hosťujúci výskumný profesor na Carleton University, kde dlhodobo rozvíja medzinárodné výskumné väzby v oblasti integrovanej a kvantovej fotoniky.
Tento úspech je výnimočným dôkazom toho, že dlhodobá a cielená medzinárodná spolupráca prináša výsledky, ktoré rezonujú naprieč vedeckým svetom. Spojením expertízy v oblasti metamateriálov, pokročilého návrhu fotonických štruktúr a prístupov k optimalizácii vznikajú riešenia, ktoré môžu reálne formovať budúcnosť vysokorýchlostnej komunikácie.
Význam pre akademickú komunitu a mladých výskumníkov
Tento úspech zároveň poukazuje na dôležitosť aktívneho zapojenia mladých vedcov do medzinárodných výskumných projektov a poskytuje inšpiráciu študentom FEIT UNIZA i širšej akademickej obci, že špičkový výskum s globálnym dosahom je možný aj zo Slovenska.
Zaradenie článku medzi najvýznamnejšie vedecké výstupy roka v Nature Scientific Reports nie je len čestným uznaním, ale aj dôkazom, že excelentná veda nepozná hranice – ani geografické, ani inštitucionálne.
Srdečne gratulujeme celému autorskému kolektívu a ďakujeme za ich prínos k medzinárodnému renomé slovenskej vedy v oblasti fotoniky! Pre viac informácií o výskume INPHOCOM tímu navštívte: https://optolab.feit.uniza.sk/