Útokom a prienikom webového servera môže zabrániť nový systém na detekciu anomálií proti kybernetickým útokom. Miroslav vo svojej diplomovej práci navrhol, otestoval a vystaval systém, ktorý vie zvýšiť bezpečnosť servera, pomôcť pri nastavení firewall-ov a výrazne zefektívniť prácu administrátorovi alebo profíkovi z oboru IT security. Na FEIT UNIZA ho môžu používať a rozvíjať aj ďalší študenti katedry riadiacich a informačných systémov.
Nový systém ochrany
Jedným z dôvodov, prečo sú možné počítačové útoky, je používanie zastaraného softvéru a jeho aktualizácia. Najčastejším cieľom útokov sú webové servery, ktoré by mali mať implementované systémy pre rozoznanie útočníkov od bežných používateľov. Bežný spôsob zabezpečenia webových serverov býva pomocou systémov na detekciu útokov založených na detekcií útokov podľa databázy signatúr. Tento prístup zabezpečenia je však závislý od svojej databázy a jej aktuálnosti, tá však nemusí zachytiť nové druhy útokov. Vaše citlivé súbory a skryté dáta sú tak v ohrození. Miroslav Ragula preto navrhol riešenie, koncept nového IDS systému (Intrusion Detection System) a konkrétnych metód na detekciu anomálií.
Návrh technického a bezpečnostného riešenia
IDS systém bol implementovaný v programovacom jazyku Python IDE v prostredí Google-Colaboratory. Systém je schopný detegovať bezpečnostné incidenty webového servera Apache na platforme Linux. Pri návrhu boli použité algoritmy umelej inteligencie a strojového učenia spolu so spracovaním vstupných dát. Konkrétnemu riešeniu predchádzal detailný plán, Mirova vášeň pre tvorivú prácu na „niečom vlastnom“ a okrem poznatkov zo školy aj samoštúdium z online zdrojov, anglických serverov a vedeckých databáz.
IDS systém
- sleduje sieťovú prevádzku a je schopný odhaliť podozrivé aktivity,
- prešiel skúškou odolnosti, môže sa používať na webovom serveri katedry i pri výučbe,
- je aktuálny a inšpiratívny, potencionálny zdroj pre ďalšie študentské práce,
- využije ho aj skúsenejší administrátor, ktorý ovláda Python.
„Vážim si, že mi dal vedúci mojej diplomovej práce voľnosť pri jej tvorbe a realizácii. Keď už niečomu venujem toľko času, nech to stojí za to,“ hovorí Miroslav.
Kto je Miro?
- IT fanúšik a vášnivý hráč e-gaming hier, ktorý ovláda nastavenie tímového ducha, mentálneho tréningu a sebareflexie
- Tvorivou prácou a trpezlivým prístupom neustále zvyšuje vlastné šance na úspech, keď chce, študuje a pracuje vo dne, v noci J
- Na FEIT sa zaujímal hlavne o oblasť kybernetickej bezpečnosti a vývoj nových IT riešení.
Už vyštudovaný Miroslav si po získaní inžinierskeho titulu na FEIT UNIZA spravil 3-mesačný trainee program v spoločnosti GlobalLogic, ktorý bol slušne platený a na plný úväzok. Momentálne tu pracuje naďalej a to na projekte Vývoj softvéru riadiacich jednotiek pre automotive segment. Ďalej sa rozvíja v obore, s IT technológiami žije, zaspáva aj sa zobúdza. Vývoj a sieťová komunikácia je jeho, baví ho to a živí zároveň.
Chceš mať moc ovplyvňovať osud seba aj spoločnosti? Na FEIT ju máš.
Si súčasťou veľkých riešení, môžeš ovplyvňovať budúcnosť už dnes, ako Miroslav.
Chceš vidieť aj ďalších ľudí z FEITcity? Pozri si FEITstories …
Vytvor si vlastnú storku, podaj si elektronickú prihlášku do 31.3.2022. Poď na FEIT
a vyber si zaujímavé bakalárske študijné programy: Automatizácia (študijný odbor kybernetika),
Biomedicínske inžinierstvo (študijný odbor elektrotechnika),
Elektrotechnika (študijný odbor elektrotechnika),
Elektrooptika (študijný odbor elektrotechnika),
Komunikačné a informačné technológie
(študijný odbor informatika),
Multimediálne technológie
(študijný odbor informatika).
FEITsiTY. Budúcnosť
si TY.